Adventní kalendář 19.12.2024
Poselství míru a naděje z roku 1933
První videozáznam vánočního projevu Tomáše Garrigue Masaryka
Jak jsem psala již předevčírem, ráda se s dětmi věnuji skutečným lidským příběhům. Jedním z nejsilnějších je bezpochyby příběh Tomáše Masaryka, kterému jsme se v SamoSebou v Chanovicích věnovalii v rámci oslav vzniku samostatného Československého státu 28.října.
Fotografie domu s doškovou střechou, ve kterém první československý prezident vyrůstal, na děti opravdu zapůsobily. Vyprávěli jsme si příběh o neuvěřitelné píli a cílevědomosti. Ukazovali jsme si, jak se Tomáš Masaryk v průběhu svého dětství vypracoval. Představovali jsme si, jak na kluka z chudé venkovské chalupy musela zapůsobit Vídeň, kam se dostal díky svým výborným studijním výsledkům. Příběh o tom, jak kluk z chalupy zahýbal celou mapou Evropy.
Jsem si vědoma toho, že jde o velké zjednodušení a celá problematika je o mnoho složitější, ale pro děti z prvního trojročí ve věku 5-8 let je takovéto až pohádkové pojetí přesně to pravé. Šlechetní hrdinové se kterými se můžeme snadno ztotožnit jsou přesně to, co dětská duše v tomto věku potřebuje. Jasné kontrasty mezi dobrem, zlem a velké ideje.
Vlastně si myslím, že nejen dětská dušička toto potřebuje i my dospělí rádi věříme v to, že se máme o koho opřít, zejména v době velkých nejistot. Ač se z dnešního pohledu osoba Tomáše Garrigue Masaryka může zdát mnohdy celkem kontroverzní, nemůžeme prvnímu československému prezidentovi upřít jeho obrovskou popularitu a důvěru, kterou v něj lidé vkládali.
Pojďme si dnes poslechnout jeho vánoční poselství míru a naděje z 19. prosince 1933
Myslím, že po devadesáti letech nám neuškodí poslechnout si moudrá slova, která rozhodně neztratila na své naléhavosti.
Chcete si s námi vykouzlit pravé české Vánoce?
Přihlašte se k odběru newsletteru, ať Vám nic neunikne.