Adventní kalendář 17.12.2024

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

Dnes nám v SamoSebou v Chanovicích zpříjemnili čekání na Vánoce dva velikáni české kultury, bez kterých si svátky nedokážeme představit ani my dospěllí.

Jakub Jan Ryba a Josef Lada

Vyprávěli jsme si životní příběh obyčejného kluka z Přeštic, který se díky lásce k dětem a hudbě stal symbolem tradičních čeckých Vánoc. Tento příběh vyprávím dětem každý rok a vždy je zaujme, jak moc se od Rybovy doby změnily poměry v českých školách. Každý rok se pobaveně smějí tomu, že ve škole v Nepomuku, do které nastoupil po studiích, běžně po třídě běhaly slepice a málo kdy se větralo, smějí se tomu, jak to tam asi muselo „vonět“. Představují si, jak třeba také jednou zrovna ony dokáží napsat něco tak jedninečného, jako je „Rybovka“… Když to dokázal Jakub z Přeštic, proč bych se o to nemohl pokusit já! Nebo třeba o něco jiného, co se mi teď zdá celkem neuvěřitelné. Stačí věřit v sebe a každodenní zázraky nejen o Vánocích…

Třeba někdo z nás napíše tak neuvěřitelný příběh, jako Josef Lada, který už v ranném dětství přišel o oko a přesto v roce 1904 vydal časopis Máj jeho první obrázek, Josefovi bylo v té době 16 let. Kolik českých časopisů tehdy v Rakousku-Uhersku vycházelo? Kolik malířů znají vaše děti? Znají Mikeše, Chytrou kmotru lišku, Ladovy pohádky, nebo verše? Věřím, že u nás žije jen velmi málo dětí, které by se nikdy nesetkaly s Ladovými obrázky. Jeho leporela jsou naším národním pokladem, který si my mámy předáváme z generace na generaci a naše děti se díky nim každý večer učí mluvit tak, jako se to naučil kocour Mikeš.

Tyto dva příběhy českých dětských hrdinů mám obzvlášť ráda, protože jsou tak moc lidské, české, blízké nám i našim dětem. Nepomuk a Přeštice máme za humny, některé děti zde mají prarodiče, nebo dokonce svůj domov. Já sama jsem chodila do Nepomuka do Základní umělecké školy, kde nyní neplánovaně na čas zase učím a až teď si uvědomuji, proč mě příběh Jakuba Jana Ryby už dávno zaujal natolik, že se stal tématem mé diplomové práce na konzervatoři.

Vlastně až ve chvíli, kdy píši tyto řádky, mi dochází, že včerejší foto z koncertu ZUŠ Nepomuk mě s jeho příběhem spojuje více, než jsem si dosud uvědomila.

Děkuji, že mohu, děkuji za to, že je na co navazovat, protože i Netflixové děti jednadvacátého století dnes v SamoSebou se zatajeným dechem zhlédly celou Rybovku a díky oživlým obrázků Josefa Lady nasávaly plnými doušky kouzlo tradičních českých Vánoc.

Verzi pro náročné dospělé posluchače si můžete poslechnout zde:

TIP na dárek na poslední chvíli:

Tento zpěvník určitě nesmí chybět v žádné dětské knihovničce milovníků tradičních českých Vánoc!

Chcete si s námi vykouzlit pravé české Vánoce?

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať Vám nic neunikne.